skip to Main Content
Master Fotografi

Samuel Ian McCarthy

Photographer: Andrej Lamut

Photographer: Andrej Lamut

Photographer: Andrej Lamut

Photographer: Andrej Lamut

1,164 Cows

Cyanotypianimering på Akvarellpapper
1 164 sekunder | 1 164 bildrutor

I över ett sekel har högkvalitativt gelatin framställt av koben ansetts nödvändigt för analog fotografering, särskilt inom silvergelatinprocessen. Faktum är att det än idag inte finns några filmmaterial på marknaden som inte innehåller bovint gelatin. Inga alternativ finns. Till följd av detta krävdes det förra året 1 164 kor enbart för gelatinproduktionen kopplad till enskilda konsumenters analoga fotografering.

Genom en installation av cyanotypibilder, ljud och material från det svenska kosläppet bjuder verket 1,164 Cows in till en närmare betraktelse av vår relation till kor idag och riktar uppmärksamheten mot hur icke-mänskliga animaliska produkter omedvetet används i våra dagliga liv – ofta dolda eller rättfärdigade som “biprodukter” av industrin.

Varje cyanotypi som beläggs och exponeras i animationen är till minne av de 1 164 kännande varelser som miste livet år 2025 för att möjliggöra att en gelatinös bild kan fästas på en filmrulle.

 

PDF – Flower Power Photography – (Un)Conscious Materialities, Collaborative Workshops, & Cows

@samuelianmccarthy
sammccarthy93@gmail.com
Why Look at Cows: On Bovine Gelatine and Photography